Typy magnetů jsou standardizované číselné a písmenné kódy, které popisují magnetickou sílu, teplotní odolnost a koercitivitu magnetu – a výběr špatné třídy může způsobit selhání zařízení, ztrátu energie nebo bezpečnostní rizika. Ať už vybíráte magnet pro elektromotor, lékařský přístroj, průmyslový senzor nebo projekt pro kutily, porozumění stupně magnetů je nejdůležitějším krokem ve výběrovém procesu. Tato příručka vysvětluje každý hlavní systém jakosti, porovnává klíčové metriky výkonu a pomůže vám vybrat ten správný magnet pro vaši přesnou aplikaci.
Kliknutím navštívíte naše produkty: Sintrovaný magnet NdFeB
Co vlastně znamenají známky magnetů?
Typ magnetu je zkrácený kód, který kóduje tři kritické magnetické vlastnosti: maximální energetický produkt (BHmax), zbytkovou hustotu toku (Br) a koercitivní sílu (Hc) – které všechny určují, jak mocně a spolehlivě bude magnet fungovat v daném prostředí.
Každý typ magnetu má svůj vlastní systém hodnocení. Neodymové (NdFeB) magnety používají předponu „N“ následovanou číslem (např. N35, N52), zatímco magnety samarium kobaltu používají označení jako SmCo18 nebo SmCo26. Magnety Alnico používají třídy 1 až 9 a feritové (keramické) magnety jsou podle čínských standardů klasifikovány jako C1 až C8 nebo podle řady Y.
Porozumění číslům a písmenům v a jakost magnetu kód odhaluje vše o tom, jak se magnet bude chovat:
- Číslo v neodymových třídách označuje maximální energetický produkt v Mega-Gauss-Oersteds (MGOe). N52 má BHmax přibližně 52 MGOe – nejvyšší komerčně dostupný stupeň.
- Přípona písmene (M, H, SH, UH, EH, AH) udává maximální provozní teplotu magnetu a vnitřní koercitivitu.
- Žádná přípona (např. N35, N42) znamená standardní teplotní odolnost do přibližně 80 °C (176 °F).
Tři magnetické vlastnosti jádra za každou jakostí magnetu
Každý typ magnetu je definován třemi měřitelnými vlastnostmi, které společně určují výkon v reálném světě: zbytková hustota toku (Br), koercitivní síla (Hc) a maximální energetický produkt (BHmax).
1. Hustota zbytkového toku (Br)
Br měří sílu magnetického pole, které magnet vytváří po odstranění magnetizačního pole. Vyjadřuje se v Tesle (T) nebo Gaussech (G), kde 1 Tesla = 10 000 Gaussů. Neodymový magnet N52 má Br přibližně 1,44–1,52 T, zatímco magnet N35 měří přibližně 1,17–1,22 T. Vyšší Br znamená silnější tažnou sílu pro danou velikost magnetu.
2. Donucovací síla (Hc)
Hc je odpor magnetu vůči demagnetizaci – jak těžké je odstranit pole magnetu pomocí opačné magnetické síly nebo zvýšené teploty. Měří se v Oersteds (Oe) nebo kA/m. Teplotní označení vyššího stupně (H, SH, UH, EH) dosahují vyšší koercitivity za cenu mírně sníženého Br. U motorů a generátorů, kde magnet čelí silným opačným polím, je koercivita často důležitější než hrubá síla tahu.
3. Maximální energetický produkt (BHmax)
BHmax je jediné nejdůležitější číslo ze všech jakost magnetu . Vyjádřeno v MGOe (Mega-Gauss-Oersteds) nebo kJ/m³, představuje hustotu magnetické energie uložené v materiálu. Vyšší BHmax znamená, že můžete použít fyzicky menší magnet k dosažení stejné přídržné nebo zvedací síly, což má obrovský význam v aplikacích, kde je omezený prostor a hmotnost – jako jsou motory elektrických vozidel, letecké komponenty a miniaturizovaná elektronika.
Vysvětlení tříd neodymových magnetů: Od N35 do N52 a dále
Neodymové magnety jsou nejsilnějšími komerčně dostupnými permanentními magnety a jejich systém jakosti – od N35 do N52 – je dnes nejrozšířenější klasifikací jakosti magnetů ve strojírenství a výrobě.
Předpona "N" znamená neodym železo bor (NdFeB). Následující číslo označuje hodnotu BHmax v MGOe. Volitelná přípona písmene označuje maximální provozní teplotu a třídu koercitivity:
- Žádná přípona (standard): Maximální provozní teplota ~80 °C
- M (střední): Maximální provozní teplota ~100°C
- H (vysoké): Maximální provozní teplota ~120°C
- SH (Super High): Maximální provozní teplota ~150 °C
- UH (ultra vysoká): Maximální provozní teplota ~180 °C
- EH (extrémně vysoká): Maximální provozní teplota ~200°C
- AH (Aerospace High): Maximální provozní teplota ~230°C
| stupeň | BHmax (MGOe) | Br (T) | Maximální teplota (standardní) | Typická aplikace |
| N35 | 33–36 | 1.17–1.22 | 80 °C | Řemeslné projekty, obecné použití |
| N42 | 40–43 | 1,29–1,35 | 80 °C | Senzory, držáky |
| N45 | 43–46 | 1,32–1,38 | 80 °C | Reproduktory, ovladače |
| N48 | 46–49 | 1,37–1,43 | 80 °C | Motory, lékařské přístroje |
| N52 | 50–53 | 1,44–1,52 | 80 °C | Vysoce výkonné motory, MRI |
| N42SH | 40–43 | 1,29–1,35 | 150°C | Automobilové, průmyslové motory |
| N38UH | 36–39 | 1,22–1,28 | 180 °C | EV motory, turbíny |
Tabulka: Porovnání jakostí neodymových magnetů podle BHmax, zbytkové hustoty toku, teplotní třídy a typické aplikace.
Jeden kritický kompromis: jak se číslo stupně zvyšuje (silnější BHmax), magnet se stává křehčím a náchylnějším ke korozi. Magnety N52 jsou mechanicky křehké a ve většině aplikací vyžadují ochranné povlaky (nikl, epoxid nebo pozlacení). Magnety N35 jsou poměrně odolnější a snadněji se s nimi bezpečně manipuluje.
Samarium kobalt Magnet stupeňs: Vysokoteplotní alternativa
Samarium kobaltové (SmCo) magnety nabízejí třídy magnetů, které odolávají teplotám až 350 °C, což z nich dělá preferovanou volbu pro letectví, obranu a průmyslové aplikace s vysokými teplotami, kde by neodymové třídy katastrofálně selhaly.
Magnety SmCo se dodávají ve dvou hlavních sériích, z nichž každá má odlišné vlastnosti:
SmCo série 1:5 (SmCo5)
Tyto druhy (SmCo14 až SmCo20) mají hodnoty BHmax v rozmezí od 14 do 20 MGOe. I když mají třídy SmCo5 nižší absolutní energetický produkt než neodym, vykazují extrémně vysokou koercitivitu – obvykle 700–900 kA/m – díky čemuž jsou prakticky imunní vůči demagnetizaci. Pracují spolehlivě až do 250 °C a používají se v přesných přístrojích, mikrovlnných zařízeních a trubicích s postupnou vlnou.
SmCo Series 2:17 (Sm₂Co₁₇)
Tyto druhy (SmCo22 až SmCo32) dosahují hodnot BHmax 22–32 MGOe – blíží se neodymovým třídám nižších vrstev, přičemž si zachovávají plnou teplotní odolnost až do 350 °C. Vnitřní koercivita druhů Sm2Co₁7 dosahuje 1 600 kA/m nebo vyšší, což je nejvyšší ze všech komerčních materiálů s permanentními magnety. Aplikace zahrnují senzory proudových motorů, satelitní komponenty a nástroje pro vrtání oleje.
| stupeň | BHmax (MGOe) | Maximální teplota (°C) | Koercivita (kA/m) | Series |
| SmCo16 | 15–17 | 250 | 700–800 | 1:5 |
| SmCo20 | 19–21 | 250 | 800–900 | 1:5 |
| SmCo26 | 25–27 | 350 | 1 200–1 400 | 2:17 |
| SmCo30 | 29–32 | 350 | 1 400–1 600 | 2:17 |
Tabulka: Samarium kobaltový magnet třídy podle energetického produktu, maximální teploty a koercitivity.
Alnico Magnet Grades: Klasický umělec pro stabilitu při vysokých teplotách
Typy magnetů Alnico (1 až 9) nabízejí nejvyšší provozní teploty ze všech komerčních permanentních magnetů – až 540 °C – ale s výrazně nižší koercitivitou než druhy ze vzácných zemin, takže jsou vhodné pouze pro aplikace s nízkým rizikem demagnetizace.
Alnico je slitina hliníku (Al), niklu (Ni) a kobaltu (Co) – odtud název. Číslo třídy odráží složení slitiny a způsob výroby (lité vs. slinuté). Odlévané alnico stupně (Alnico 1–9) jsou izotropní nebo anizotropní, s hodnotami BHmax v rozmezí od 1,4 MGOe (Alnico 1) do 10,5 MGOe (Alnico 9). Slinuté alnico třídy nabízejí mírně nižší magnetický výkon, ale větší rozměrovou konzistenci.
Klíčové aplikace pro typy alnico zahrnují snímače elektrické kytary, analogové senzory, relé, reproduktory a magnetronové elektronky. Navzdory nízké koercitivitě (typicky 50–160 kA/m) si alnico magnety spolehlivě udržují svou magnetizaci ve stabilních nereverzních prostředích při extrémních teplotách, kde by neodymové a SmCo třídy degradovaly nebo oxidovaly.
Feritové (keramické) magnety: Cenově efektivní dříč
Feritové magnety – klasifikované jako C1 až C8 v severoamerických normách nebo Y10 až Y40 v čínském/ISO systému – poskytují střední magnetický výkon při nejnižších nákladech na kilogram jakéhokoli materiálu s permanentními magnety, což z nich dělá nejrozšířenější typ magnetů na světě.
Feritové (keramické) magnety jsou vyrobeny z oxidu železa kombinovaného se stronciem nebo uhličitanem barnatým. Jsou tvrdé, křehké, odolné proti korozi a levné – 10 lb pytel materiálu feritového magnetu stojí zlomek ekvivalentního neodymového materiálu. Hodnoty BHmax pro feritové třídy se pohybují od 1,0 MGOe (C1) do 4,0 MGOe (C8), což je přibližně 10–12krát méně než u prvotřídních neodymových tříd.
| stupeň (US) | stupeň (ISO/China) | BHmax (MGOe) | Br (T) | Nejlepší případ použití |
| C1 | Y10 | 1,0–1,2 | 0,20–0,23 | Řemeslné magnety, magnety na hračky |
| C5 | Y25 | 2,7–3,2 | 0,35–0,39 | Stejnosměrné motory, reproduktory |
| C8 | Y35 | 3,5–4,0 | 0,41–0,44 | Přídržné magnety, MRI stínění |
Tabulka: Feritové (keramické) magnety v normách USA a ISO/Čína s klíčovými magnetickými vlastnostmi.
Feritové magnety jsou odolné proti korozi bez povlaků, odolávají teplotám až 250 °C a jsou preferovanou volbou pro aplikace, kde je prioritou velký objem, nízká cena a střední pevnost – jako jsou těsnění dveří ledniček, malé stejnosměrné motory v domácích spotřebičích a magnetické separační systémy.
Třídy magnetů podle typu: Srovnání výkonu hlava-hlava
Při porovnávání jakostí magnetů mezi různými typy materiálů vede neodym v surové magnetické síle, samarium kobalt vede v teplotní odolnosti, alnico vede v tepelné stabilitě a ferit vede v nákladové efektivitě – každá třída třídy má doménu, kde je nepřekonatelná.
| Majetek | neodym (NdFeB) | Samarium Cobalt | Alnico | Ferit |
| Rozsah BHmax (MGOe) | 33–53 | 14–32 | 1,4–10,5 | 1,0–4,0 |
| Max provozní teplota | 80 °C–230°C | 250°C–350°C | Až 540°C | Až 250°C |
| Nátlak | Vysoká – Velmi vysoká | Velmi vysoká – extrémní | Velmi nízká | Střední |
| Odolnost proti korozi | Špatné (potřebuje nátěr) | Výborně | Dobře | Výborně |
| Relativní náklady | Střední–High | Velmi vysoká | Střední | Velmi nízká |
| Křehkost | Vysoká (křehká) | Vysoká (křehká) | Nízký (tvrdý) | Střední (brittle) |
Tabulka: Mezimateriálové srovnání jakostí magnetů podle klíčových výkonů a fyzikálních vlastností.
Jak vybrat správný typ magnetu pro vaši aplikaci
Výběr správné třídy magnetu vyžaduje zodpovězení čtyř otázek: Jaká síla je potřeba? Jaké teploty dosáhne magnet? Bude čelit opačným magnetickým polím? A jaká je velikost a rozpočtové omezení?
Krok 1: Definujte požadovanou přídržnou nebo zvedací sílu
Začněte s požadavkem na sílu v librách nebo Newtonech. Neodymové magnety vyšší třídy mohou vyvinout tažné síly přesahující 600 liber z disku o průměru pouhých 3 palce. Například blokový magnet třídy N52 2" × 1" × ½" dodává přibližně 110 liber (490 N) tažné síly proti ocelovému povrchu – užitečné údaje při výběru třídy pro uchycení, upínání nebo zvedací aplikace.
Krok 2: Vyhodnoťte provozní teplotu
Toto je nejčastěji přehlížený faktor jakost magnetu výběr. Standardní magnet N42 začíná trvale ztrácet magnetizaci nad 80 °C. Pokud vaše aplikace zahrnuje vytápění motoru, motorové prostory nebo průmyslové pece, musíte buď přejít na třídu N42H, N42SH nebo N42UH – nebo zcela přejít na jakost samarium kobalt nebo alnico pro prostředí s nejvyšší teplotou.
Krok 3: Vyhodnoťte riziko demagnetizace
Aplikace, kde je magnet obklopen protilehlými poli – jako jsou motory, generátory nebo stínění MRI – vyžadují třídy s vysokou koercitivitou. V těchto scénářích může výběr třídy s příponou SH nebo UH oproti standardní třídě znamenat rozdíl mezi 10 lety stabilního výkonu a úplnou demagnetizací během měsíců.
Krok 4: Zvažte fyzická a environmentální omezení
Pokud bude magnet vystaven vlhkosti, slané vodě nebo chemikáliím, stane se prioritou odolnost proti korozi. Feritové a SmCo třídy přirozeně odolávají korozi. Neodymové druhy vyžadují ochranné povlaky; Třívrstvé pokovování nikl-měď-nikl je standardní, ale pro mořské prostředí nebo prostředí s vysokou vlhkostí je vyžadován epoxidový nebo parylenový povlak. Zvažte také mechanické otřesy – alnico a feritové třídy jsou méně náchylné k odštípnutí nebo rozbití než křehké neodymové nebo SmCo třídy při nárazu.
Aplikace v reálném světě: Která třída magnetu se používá kde?
Různá průmyslová odvětví důsledně upřednostňují specifické třídy magnetů na základě jejich jedinečných kombinací požadavků na výkon, podmínek prostředí a cenové citlivosti.
- Elektromobily (EV motory): Neodymové třídy N38UH až N45SH jsou standardní. Tyto třídy vyvažují vysoký BHmax s provozní teplotou 150 °C uvnitř trakčních motorů. Jedna pohonná jednotka EV může obsahovat 2–4 kg odstupňovaných neodymových magnetů.
- Větrné turbíny: Velké turbíny s přímým pohonem používají neodymové magnety třídy N35SH nebo N38SH ve vícesegmentových rotorových polích. Jedna 3 MW turbína s přímým pohonem může použít 600–700 kg materiálu neodymových magnetů.
- Lékařské přístroje (MRI): Systémy MRI s vysokým polem používají supravodivé elektromagnety, ale skenery MRI s permanentními magnety používají neodymová pole třídy N50 nebo N52 produkující pole 0,2–0,7 Tesla.
- spotřební elektronika: Reproduktory, sluchátka a vibrační motory smartphonů používají převážně neodymové magnety třídy N35–N42 kvůli jejich kompaktní velikosti a vysoké hustotě síly.
- Letectví a obrana: Typy SmCo26 a SmCo30 dominují v gyroskopech, radarových systémech a satelitním řízení polohy, kde jsou kolísání teplot od -180 °C do 300 °C rutinou.
- Kytarové snímače: Stupně Alnico 2 (teplý, stlačený tón), Alnico 5 (jasný, čistý tón) a Alnico 8 (moderní vysoce výkonný tón) jsou určujícím faktorem zvuku snímače elektrické kytary – dobře srozumitelná aplikace rozdílů ve stupni alnico mezi hudebníky a kytaristy.
- Těsnění chladničky a stejnosměrné motory: Feritové třídy C5 a C8 dominují díky své odolnosti proti korozi, rozměrové stabilitě a extrémně nízkým jednotkovým nákladům – denně se jich po celém světě vyrábí desítky milionů.
Často kladené otázky o jakosti magnetů
Otázka: Je vyšší číslo magnetu vždy lepší?
Ne nutně. Vyšší číslo u neodymových tříd (např. N52 vs. N35) znamená větší produkt magnetické energie a silnější tažnou sílu – ale také znamená větší křehkost, mírně sníženou teplotní stabilitu a vyšší náklady. Pro aplikace, které nevyžadují maximální intenzitu pole, střední třída, jako je N42, často poskytuje nejlepší rovnováhu mezi výkonem, odolností a cenou. Vždy přiřaďte známku skutečným požadavkům aplikace, nikoli nejvyšší dostupnou.
Otázka: Mohou magnety časem ztratit svou kvalitu?
Ano. U všech permanentních magnetů dochází v průběhu času k určitému stupni demagnetizace, ale rychlost závisí na kvalitě a podmínkách. Vysoce kvalitní neodymové magnety skladované při pokojové teplotě mimo dosah protilehlých polí a tepla ztratí během 100 let méně než 1 % své magnetizace. Avšak vystavení jakéhokoli magnetu teplotám nad jeho jmenovitým maximem – byť jen nakrátko – může způsobit okamžitou, nevratnou částečnou demagnetizaci, kterou žádný proces opětovné magnetizace nemůže plně opravit.
Otázka: Jaký je rozdíl mezi typy magnetů N42 a N42H?
Oba druhy mají stejnou hodnotu BHmax (~40–43 MGOe) a zbytkovou hustotu toku (Br ~1,29–1,35 T). Klíčovým rozdílem je maximální provozní teplota: N42 je dimenzován na 80 °C, zatímco N42H je dimenzován na 120 °C. Přípona „H“ označuje vyšší vnitřní koercitivitu dosaženou modifikovaným složením slitiny nebo zpracováním – za cenu vyšší přibližně o 10–20 % oproti standardnímu N42.
Otázka: Jsou třídy magnetů celosvětově standardizovány?
Existuje široká mezinárodní shoda ohledně označení jakosti magnetů vzácných zemin, ale ne úplná standardizace. Norma IEC 60404-8-1 a čínské normy GB/T pro NdFeB jsou široce dodržovány, ale někteří výrobci používají proprietární označení jakosti, která se přímo nemapují. Vždy si od dodavatele vyžádejte úplnou demagnetizační křivku (křivka B-H) pro kritické technické aplikace, než abyste se při ověřování přesné výkonnosti spoléhali pouze na číslo třídy.
Otázka: Jakou kvalitu magnetu bych měl použít pro venkovní nebo námořní aplikaci?
Pro venkovní nebo námořní prostředí jsou nejlepšími možnostmi ferit (C5–C8) pro potřeby střední pevnosti nebo kobalt samarium (SmCo26–SmCo30) pro požadavky vysoké pevnosti. Oba jsou ze své podstaty odolné proti korozi bez dalších nátěrů. Pokud jsou pro pevnost vyžadovány neodymové třídy, určete spíše epoxidový nebo parylenový povlak než standardní niklování, které se může v prostředí se slanou vodou časem oddělit. Pravidelně kontrolujte a vyměňujte neodymové magnety v námořních službách jako preventivní opatření.
Otázka: Mohu zlepšit kvalitu magnetu, který již mám, jeho přemagnetováním?
Opětovná magnetizace může obnovit částečně demagnetizovaný magnet na jeho původní specifikaci, ale nemůže upgradovat magnet nad rámec stropu BHmax, který je vlastní jeho materiálu. Magnetický stupeň je určen složením slitiny a mikrostrukturou vytvořenou během výroby – nikoli silou použitého magnetizačního pole. Chcete-li dosáhnout vyšší třídy, musíte magnet nahradit magnetem vyrobeným z materiálu vyšší kvality.
Otázka: Jak ovlivňují ceny magnetů?
V rámci rodiny neodymů každý stupeň stupně nahoru (např. N35 → N42 → N48 → N52) obvykle přidává 5–15 % k jednotkové ceně za stejnou geometrii. Teplotní přípony zvyšují náklady: N42UH může stát o 25–40 % více než standardní N42 stejných rozměrů. Typy kobaltu Samarium jsou hmotnostně 3–5× dražší než ekvivalentní druhy neodymu, především kvůli ceně kobaltu a složitějšímu procesu slinování.
Závěr: Přizpůsobení správné třídy magnetu vašim potřebám
Pochopení jakosti magnetů není jen technické cvičení – je to základ spolehlivého, bezpečného a nákladově efektivního designu v jakékoli aplikaci, která závisí na permanentních magnetech.
Klíčové s sebou: žádný jednotlivec jakost magnetu je univerzálně lepší. Neodym N52 dodává bezkonkurenční surovou magnetickou energii, ale selhává nad 80 °C a rychle koroduje bez ochrany. SmCo30 přežije prostředí 350 °C s mimořádnou koercitivitou, ale stojí pětkrát více. Alnico 5 vyniká stabilitou při vysokých teplotách s jedinečnými tonálními vlastnostmi pro audio aplikace, ale snadno se demagnetizuje pod protilehlými poli. Ferrite C8 je ekonomická volba odolná vůči povětrnostním vlivům pro velkoobjemové aplikace se střední pevností.
Při výběru třídy vždy začněte provozním prostředím – teplotou, chemickou expozicí a intenzitou opačného pole – před optimalizací na magnetickou sílu. Správně odstupňovaný magnet funguje spolehlivě po celá desetiletí; nedostatečně specifikovaný může selhat během týdnů. Prostudujte si úplnou křivku demagnetizace B-H pro jakoukoli jakost magnetu používanou v kritickém strojírenství a vždy ověřte třídu pomocí certifikovaných testovacích dat od vašeho dodavatele, spíše než se spoléhat pouze na nominální specifikace.
EN
